VetOvceKozy

Ketóza

Kaca_avatar
MVDr. Kateřina Šimonová
2019 M11 11
IMG 20190823 090057

Metabolické onemocnění zvané KETÓZA

Co to vlastně je?

Tento stav vzniká při nedostatku energie, když má zvíře vyšší tělesnou potřebu, než dokáže přijmout. Vzniká tedy při hubnutí.

Kdy se můžeme s tímto stavem setkat?

  • Nejčastěji se vyskytuje na konci březosti. V děloze rostou mláďata a vyžadují mnoho živin a energie.

  • Při rychlém vzestupu laktace vzniká náhlá potřeba vysokého množství živin

  • Kdykoliv bude zvíře trpět hladem například z nedostatku krmení, z poruchy příjmu krmiva či neschopnosti se ke krmení dostat.

  • Zahlcený trávicí trakt parazity – začervení.  

Je důležité si uvědomit, že nezáleží jen na množství podaného krmení, ale i na jeho kvalitě. Pokud bude krmení nekvalitní a nevyvážené, tak i poté je riziko vzniku onemocnění výrazné.

Ketóza ke konci březosti

Obvykle se ketóza vyskytne u kozy 6 týdnů, u ovce 2 – 4 týdny před porodem.

Proč k tomu dochází?

V tomto období je vysoká potřeba živin na růst plodů a matka, která nedostává dostatečné množství kvalitního a vyváženého krmení, musí začít odbourávat své tukové zásoby, aby svou potřebu energie doplnila.

Čím více plodů mají, tím více energie potřebují. Problém ale je, že zvětšující se děloha utlačuje bachor a zvíře přijme méně krmení. Proto je důležité, aby chovatelé dbali hlavně na kvalitu krmné dávky a zajistili, aby zvířata i při příjmu menšího množství dostali potřebnou dávku živin a energie.

Jak už bylo řečeno, tak při tomto onemocnění se odbourává tuková tkáň. Proto vždy rizikovou skupinou budou zvířata obézní. Čím více tuku na těle mají, tím více ketolátek se vytvoří a tím bude silnější projev onemocnění.

Vliv na vývoj onemocnění může mít i stres. Při nepříznivých klimatickým podmínkách, nešetrné manipulaci, očkování nebo nevhodném ustájení mohou být zvířata ve stresu a omezit potřebné krmení.

Začervení trávicího traktu v průběhu březosti je veliký problém, který může způsobit, jak ketózu, tak i zaostání růstu plodu v děloze.

Metabolické komplikace, jako jsou bachorové dysfunkce nebo nedostatek vápníku, mohou zapříčinit snížený příjem krmiva.

K čemu při ketóze dochází?

Tělo má nedostatek energie v podobě glukózy. Začne tedy využívat své tukové rezervy, ze kterých se uvolní se glycerol a nenasycené mastné kyseliny. Obě tyto látky se v těle mohou využít na tvorbu glukózy v játrech. Avšak mastných kyselin je veliké množství, a tělo nemá dostatek potřebných surovin, aby z nich vyrobilo glukózu. Proto se kyseliny zapojí do tvorby ketolátek a jako zdroj energie je využijí některé tkáně v těle. Ale tato schopnost využití má své hranice, tak se ketolátky začnou hromadit. Čím více tuku se odbourá, tím vzniká více mastných kyselin a z nich vytvořených triacylglycerolů. Začnou zahlcovat játra a omezovat jejich funkci. Vysoká hladina mastných kyselin v krvi vyvolává falešný pocit sytosti, což ještě prohlubuje tento stav. 

Co budu na zvířeti pozorovat?

Na začátku sledujeme, že je zvíře zpomalené, bez zájmu o okolí a více polehává. Příjem krmiva a přežvykování se postupně snižuje. Často s ostatními u krmení jen postává, ale nežere. Odděluje se od stáda a během 24 – 48 hodin začíná být otupělé a přechází do deprese. Rychle ztrácí svou tělesnou kondici a vývoj vemene je oproti ostatním zvířatům opožděn. Je slabé a neochotné k pohybu.

V pokročilejší fázi můžeme pozorovat neurologické příznaky. Mezi ně patří třes končetin, porucha koordinace pohybů, ztráta plachosti, skřípání zubů, chození v kruzích, zaklání hlavu nebo jí tlačí do rohu stáje. Sledujeme třes kůže hlavně v oblasti tlamy a uší. Zvířata postupně ulehají s nataženými zadními končetinami. Břicho bývá ochablé, povislé a lze snadno nahmatat plody. Neschopnost se postavit vede k tvorbě otlaků končetin, vemene a břicha. V trusu obvykle mají jen malé množství suchých, hlenem potažených kuliček. V pozdní fázi dochází až ke ztrátě vědomí.

Bez včasné adekvátní terapie může dojít ke smrti do 7 – 10 dnů po objevení prvních příznaků.

Jak lze onemocnění potvrdit či vyvrátit?

V těle se hromadí ketolátky, jejichž přítomnost a koncentraci zjišťujeme v moči, krvi a mléce. Stanovujeme tzv. Beta-hydroxybutyrát, jehož koncentrace u ketózy přesahuje 1 mmol/l krve.

Jakou první pomoc tomuto zvířeti poskytnout?

Zvířeti je třeba poskytnout pohotovou energii.

Ideálně matku izolovat od stáda a podávat dostatek kvalitního sena a přidat chutné, energetické a vysoce stravitelné krmení jako je melasa a obiloviny. Ale dejte si pozor na riziko rozvoje bachorové acidózy při náhlém příjmu velkého množství sacharidů. Proto je třeba zvyšovat dávku energetického krmení postupně. Jako surovinu pro tvorbu glukózy lze orálně aplikovat propylenglykol (např. KetoGel) nebo propionáty (např. Uni-ruminal, Prodigestan). Do krmení můžete zakomponovat pivovarské kvasnice, jako zdroj vitamínu B, který podpoří mikroflóru bachoru. Na trhu je velké množství přípravků, které obsahují tyto komponenty.

Volat veterinárního lékaře, aby zvířeti zahájil adekvátní terapii.