VetOvceKozy

Matka po porodu

Kaca_avatar
MVDr. Kateřina Šimonová
2019 M11 16
IMG 20200127 124215

JAK SE POSTARAT O ZVÍŘE PO PORODU

Co se s matkou po porodu děje?

Těsně po narození mláďat by měla matka vypudit lůžko. To je postupný proces, protože placenta je pevně uchycená v děloze a musí se sama pozvolna uvolnit. Odchod placenty by měl proběhnout do 3 – 4 hodin po porodu, hraniční doba je 6 - 8 hodin.

Co dělat, když odchod lůžka trvá déle jak 8 hodin?

Pokud lůžko neodejde do 8 hodin, vzniká riziko jeho rozkladu v děloze a porodních cestách. Následně může dojít k zánětu dělohy a pohlavních cest. Pokud ale zvíře nevykazuje příznaky zánětu, jako je tělesná teplota 40 °C a více, zapáchající výtok z vulvy, nežere, nepřežvykuje a nemá zájem o okolí, tak se zvyšuje hraniční doba pro uvolnění placenty po porodu na 12 – 18 hodin. V tomto případě je vhodné přivolat veterinárního lékaře, který posoudí stav zvířete a dle toho zahájí adekvátní terapii.

Nedoporučuji lůžko manuálně vytahovat z porodních cest. Hrozí jeho roztrhnutí, následné krvácení a zvýšení rizika zadržení a zánětu dělohy.

Po uvolnění lůžka dochází k dočišťování dělohy a jejímu návratu do původního stavu. V pohlavních cestách se objevuje výtok tzv. očistek, což jsou zbytky placenty, plodových vod, hlen a krev z poškozených cév. Je velmi důležité, že samotný výtok nijak nezapáchá a pokud ano, tak to značí komplikaci, kterou je třeba co nejdříve řešit. Tyto očistky jsou u ovcí a koz nejprve krvavé a poté hnědočervené. Jejich výtok můžeme sledovat 2 – 4 týdny po porodu.

IMG 20200122 145957

Nástup další říje nastává zpravidla v následující připouštěcí sezóně, kdy se začne zkracovat den.

Jak se vyhnout komplikacím po porodu?

Pro správný průběh poporodního období  je důležité dodržet zásadní hygienu při zásahu u porodu, pohlídat si včasný odchod lůžka, krmit zvířata dostatkem kvalitního krmení a dodržovat základní hygienu ustájení a krmení.

Po porodu mohou nastat tyto komplikace:

  • Zadržení lůžka, kdy se placenta pomalu odlučuje od dělohy a začne se v porodních cestách rozkládat a způsobovat zánět okolních tkání. Pozorujeme vodnatý, zapáchající, hnědočervený až hnisavý výtok z vulvy, zvíře může mít zvýšenou tělesnou teplotu více jak 40 °C a sníženou bachorovou aktivitu. Samice nežere, nepřežvykuje, je dehydratovaná a bez zájmu o okolí.

  • Zvíře hned po porodu ulehne a nechce vstát.

V tuto chvíli může být příčin několik a na veterináři je posouzení samotné příčiny ulehnutí.

  •  Zvíře přestane žrát a přežvykovat. Je unavené a nemá zájem o okolí.

Je důležité tuto situaci nepodcenit, zvíře může mít ketózu, nebo komplikaci s bachorem.

  • Zvíře má zarudlé, tvrdé a bolestivé vemeno. Sekret může obsahovat vločky nebo jiné příměsi. Matka odmítá mláďata pustit k vemeni.

Zvíře pravděpodobně trpí zánětem mléčné žlázy (mastitida).

  • Matka si při porodu poranila dělohu nebo porodní cesty. Můžeme sledovat krvácení z pohlavních orgánů. Dochází-li ke krvácení do dělohy, krev se hromadí uvnitř, což nelze zjistit bez sonografického vyšetření. Zvíře bude mít bledé sliznice, zrychlený tep a dech.  Je celkově slabé, má chladné končetiny a skřípe zuby.

Tento stav je kritický a je nutné ho včas řešit.

  • Uklouznutím zvířete při nahánění může dojít k poranění pánevního spojení, které je během porodu uvolněné. Zvíře leží na břiše s roztaženými končetinami a není schopné se postavit.

  • Nešetrná asistence při porodu může způsobit otoky, zarudnutí, modřiny na vulvě až krvácení z pohlavních cest.

  • Z vulvy vytéká zapáchající, hnilobný žlutohnědý výtok, který nám ukazuje na možnou přítomnost zadržených mrtvých plodů v děloze, které se již rozkládají.

  • Silnými stahy dojde k vytlačení vnitřních porodních cest mimo tělo. Jedná se o tzv. výhřez vaginy nebo dělohy. Rozsah výhřezu závisí jak na intenzitě stahů, tak na včasnosti zásahu veterinárního lékaře.

  • Zvíře nežere, potácí se,  je unavené a nevnímá okolí. Často leží, pokládá hlavu na zem, skřípe zuby a má vysokou tělesnou teplotu (41 – 42 °C).  Zrychleně dýchá, nežere a nepřežvykuje. Oči jsou zapadlé a sliznice červené se zvýrazněnými cévami. Tato situace je vážná, protože zvíře pravděpodobně reaguje na celkovou infekci, což po porodu nejčastěji bývá následek závažného zánětu dělohy při zadržení lůžka, nebo silného zánětu vemene.

Je nutná rychlá veterinární pomoc.

Všechny tyto situace jsou indikací k tomu, aby se co nejrychleji zavolal veterinární lékař, který zvíře vyšetří a zahájí včas adekvátní terapii.