VetOvceKozy

Příprava na porod

Kaca_avatar
MVDr. Kateřina Šimonová
2019 M11 11
DSCN4739

PŘÍPRAVA NA POROD

Délka březosti u malých přežvýkavců se mírně liší, koza je březí 147 – 155 dní a ovce 143 – 147 dní. Pro výpočet přesného termínu je třeba znát datum připuštění samice a samozřejmě následně ověřit březost.

Pokud ale neprovádíte cílené připouštění a samce máte ve stádě dlouhodobě, tak je obtížné zaznamenat přesný termín připuštění. Proto je třeba se spolehnout na pečlivé sledování zvířete a jeho signálů, které nám napoví, že se březost chýlí ke konci.

Vrchol březosti se na matce projevuje zvětšeným objemem břicha, zvýšením žravosti a zklidněním temperamentu. Zvířata jsou na sebe více opatrná, méně pohyblivá, více odpočívají a jakýkoliv tlak na bedra od chovatele nebo samce je jim nepříjemný. Někdy může docházet vlivem zátěže srdce k otokům pohlavních orgánů, vemene, podbřišku nebo končetin. To je ale normální příznak, který k pokročilé březosti patří.

Jaké jsou příznaky blížícího se porodu?

Zvíře na konci své březosti projevuje příznaky blížícího se porodu. První příznak, který pozorujeme u ovcí, je zvětšení vemene a jeho plnění mlezivem. U ovcí se začíná vemeno vyvíjet již několik týdnů před porodem. U mléčných plemen ovcí můžeme pozorovat zvětšování vemene klidně 5 – 6 týdnů před bahněním. U ostatních plemen ovcí se většinou setkáváme se 2 – 4 týdny. U koz je však tento jev pozorován až teprve 24 hodin před samotným porodem. Ale i u koz jsou výjimky, kdy se vemeno začne zvětšovat a porod se dostaví během jednoho týdne. Čím blíže je porod, tím je vemeno větší a tvrdší. Postupně získává červenou, až rudou barvu a to hlavně v oblasti struků a jejich okolí. Dalším příznakem blížícího se porodu je propadnutí boků a pokles břicha vlivem povolení vazů a svalstva. Také na obou stranách ocasu dochází k ochabnutí a propadnutí svalů. Na vulvě otékají stydké pysky a během 3 dnů před porodem se z děložního krčku uvolní tzv. hlenová zátka, proto lze pozorovat výtok táhlého čirého nebo mírně zakaleného hlenu. Těsně před nástupem porodu bývá výtok krvavý.

Matka je před porodem neklidná. Většinou nepřežvykuje, nežere, postává mimo stádo a na rozdíl od zbytku stáda si nelehne.

S nástupem porodu se tělesná teplota většinou zvyšuje nad 39 °C. Samice může vydávat hluboké zvuky se zavřenou tlamou. Při ulehnutí si vybírá místa vedle svislé plochy, jako je stěna, ohrada či žlab. Často pozorujeme, že zvíře zaklání hlavu nahoru k nebi.

Po celou dobu porodu by měla matka zůstat ve svém přirozeném prostředí, proto není vhodné, aby se na poslední chvíli nebo v průběhu porodu přesouvala. Jakýkoli stres může způsobit jak komplikace při samotném porodu, tak v poporodním období. Ideálním řešením je umístit matku v předstihu do porodního boxu. Avšak není-li na takovou manipulaci zvyklá, je vhodnější ji ponechat pod dozorem ve stádě.

Následně už přichází první fáze porodu, která trvá u ovcí a koz 6 – 12 hodin. Sledujeme stahy břišních svalů, zvíře tlačí a zrychleně dýchá. Můžeme rodit. :)

IMG 20191223 095848
DSCN4819
IMG 20200117 102558
IMG 20200117 102534
IMG 20191231 100742
IMG 20191228 204612