VetOvceKozy

Průběh porodu

Kaca_avatar
MVDr. Kateřina Šimonová
2019 M11 16
IMG 20200120 072403

PRŮBĚH PORODU

Jak porod probíhá?

Porod můžeme rozdělit do 3 fází, které na sebe postupně navazují. Jedná se o fázi otevírací, kdy se tlakem plodových vod, obalů a samotného plodu otevírají a rozšiřují porodní cesty. Další je fáze vypuzovací, kdy je plod vytlačen přes porodní cesty. Poslední fází je vypuzení placenty, která se z dělohy postupně uvolní a následně vyloučí z těla ven.

Jaké jsou fáze porodu?

1. Fáze otevírání porodních cest

Začínají pravidelné stahy dělohy a plod se přesouvá do porodní polohy. Je vtlačován do porodních cest a tím se cesty rozšiřují. Postupně se otevírá krček dělohy a prasknutím plodového obalu a výtokem plodových vod je tato fáze ukončena.

Jaká je správná porodní poloha plodu?

Mládě směřuje hřbetem těla nahoru, napřimuje přední končetiny a hlavu do porodních cest.

DSCN5019

Tato fáze trvá u ovcí 3 - 6 hodin a u koz 6 – 12 hodin, ale u zvířat, která už někdy rodila, bývá průběh rychlejší. Příznaky jsou nevýrazné. Zvíře se straní stáda, je neklidné, ulehá a vstává, nepřežvykuje, nežere a postává mimo ostatní zvířata. Pozorujeme, že buď ke krmnému žlabu vůbec nepřijde, nebo ho brzy opouští.  Zrychleně dýchá a vyhledává si chráněné místo. Většinou to je roh stáje, kde přešlapuje, hrabe a místo často očichává. Tato zvýšená aktivita je spojená s kontrakcemi, které se ze začátku dostavují v 10 – 15 minutových intervalech. Čím víc se plod vtlačuje do porodních cest, tím jsou tyto kontrakce častější. Na vulvě pozorujeme čirý nebo mírně zakalený hustý hlen jako šňůru visící z vulvy. Ukončení této fáze porodu je plné rozšíření děložního krčku a prasknutí plodového obalu. 

V této části porodu je asistence spíše nežádoucí, protože jakýkoliv stres by mohl zkomplikovat následný průběh porodu i poporodního období. Je jen třeba zvíře sledovat a včas rozpoznat nástup vypuzovací fáze.

2. Fáze vypuzování plodu

Praská plodový obal a uvolnila se plodová voda, která je velmi důležitá pro zvlhčení a pročištění porodních cest. Dochází k velmi silným stahům dělohy a začínají se přidávat i stahy stěny břišní. Pokud je mládě ve správné porodní poloze, tak v porodních cestách nalezneme natažené přední končetiny a na nich položenou hlavu. Postupně se vlivem stahů břicha a dělohy mládě vytlačí ven z porodních cest.

IMG 20200123 193015

Vypuzení plodu může trvat od 0,5 hodiny do 3 hodin.  U většího počtu mláďat se interval mezi jejich porody pohybuje okolo 10 – 60 minutami.  Vyšší počet mláďat a první porod většinou vedou k delšímu průběhu.

Jakmile je mládě venku, dochází ke spontánnímu přetržení pupečního provazce a to buď při průchodu porodními cestami, nebo následně pohybem či překousnutím od matky. Přetrhnutí provazce je přirozený proces a pupeční cévy se po takovém přerušení ihned uzavřou a nekrvácí.

U matek, které čekají více plodů, může dojít po vytlačení jednoho plodu k utišení porodních bolestí a zahájení péče o první mládě. Avšak přibližně do 1 hodiny se opět navrátí porodní stahy a porod pokračuje.

Mám do porodu zasahovat? 

Pokud porod probíhá bez komplikací, není nutné matce pomáhat. Nevhodným a předčasným zásahem můžete matce naopak uškodit. Je to dlouhý a někdy i několikahodinový proces, který vyžaduje čas. Po prasknutí plodového obalu dojde k uvolnění plodové vody, která zvlhčí porodní cesty a zabezpečí jejich kluzkost. Proto čím rychleji po odtoku vody se začne mládě tlačit na svět, tím snadnější průchod bude mít.

Co je placenta a co plodové obaly?

Plodové obaly jsou blanité vaky, které obklopují plod a chrání ho. Nejblíže k plodu se nachází amniový vak, který obsahuje silně hlenovitou a zakalenou tekutinu. Jako 2. obal je alantoidový vak, který se spojuje se 3. obalem, což je choriový vak. Společně tedy tvoří tzv. alantochoriový vak, který je na vnějším povrchu plodu a v kontaktu s dělohou. Při porodu jako první praská vak alantochoriový, ze kterého se uvolní vodnatá světle hnědá tekutina.

Placenta je spojení choriového obalu se stěnou dělohy a zajišťuje propojení matky a plodu pro jeho výživu. Při porodu je stále pevně připojená k děloze, ale po vypuzení plodů se postupně spojení přeruší a placenta se uvolní z těla ven. Dokud je placenta spojená s dělohou, tak mládě získává přes pupeční provazec potřebný kyslík a výživu pro přežití. Jakmile se však provazec přeruší, nebo se placenta začne oddělovat, tak se tento transport přeruší a mládě se nadechne.

Jak poznám, že je něco špatně?

Komplikace při porodu můžeme poznat dle následujících příznaků:

  • Odtekla plodová voda, zvíře dlouho bolestivě tlačí, ale ve vulvě a porodních cestách není nic cítit.

               Je třeba volat veterinárního lékaře.

  •         V porodních cestách cítím jen jednu končetinu.

  •         V porodních cestách cítím jen hlavu.

  •         V porodních cestách cítím 2 končetiny, ale hlavu nikoli.

  •         V porodních cestách cítím více jak 2 končetiny.

                                Tyto patologické polohy je třeba co nejdříve vrátit do pozice ve které je možné plod vybavit ven. Mládě je vtlačeno do porodních cest, kde je málo místa na manipulaci. Je proto nutné jej i přes kontrakce matky vrátit hlouběji do dělohy. Následně je potřeba natáhnout obě přední končetiny do porodních cest a na ně položit hlavu. Pokud se Vám tato repozice nevede, tak je nutné přivolat veterinárního lékaře.

  •         V porodních cestách cítím záď plodu a ocásek.

                                Tuto polohu je také třeba narovnat, ale do polohy zadní, kterou je také možné plod vybavit ven. Cítím-li jen záď s ocáskem, tak je třeba vtáhnout zadní nohy do porodních cest. A opět pokud je mládě natlačeno v cestách, musí se vrátit hlouběji do dělohy pro lepší manipulaci. Pokud se nedaří, je třeba přivolat veterinárního lékaře.

  •         Zvíře rodí a přitom tlačí ven i placentu. To je velmi kritická situace pro mláďata, která jsou stále v porodních cestách. Protože jakmile se začne oddělovat placenta od dělohy, tak mláďatům ubývá přísun kyslíku přes pupeční provazec. V tuto chvíli se mohou nadechnout a nejsou-li venku, vdechují plodovou vodu a udusí se.

                                V této situaci jde o vteřiny a je třeba mládě co nejrychleji dostat ven z dělohy. Pokud se nedaří, je třeba přivolat veterinárního lékaře.

  •         Mládě je v porodních cestách, ve správné poloze, ale přesto se skrz cesty nebo přes vulvu nedostane.

  •         Mládě je, v poměru k porodním cestám matky, veliké.

  •         Mládě má nezvykle velkou hlavu či jinou část těla, která se nevejde do porodních cest.

  •         Praskl plodový obal a odtekla voda, ale zvíře již netlačí a plod se neposouvá dál.

                                Tyto situace vyžadují zásah veterinárního lékaře, který buď podpoří kontrakce, uvolnění porodních cest nebo provede císařský řez.

Jak správně zasahovat do porodních cest?

Je velmi důležité, budete-li zasahovat do porodu, dodržet přísnou hygienu, lubrikaci rukou a hlavně jemnost a opatrnost jakéhokoliv počínání v porodních cestách. Při neopatrné a nešetrné asistenci mohou cesty výrazně otéct a zúžit tak průchod. A při dlouhé manipulaci se postupně snižuje zvlhčení a lubrikace. Celkově se tak zhoršuje následný průchod plodu přes porodní cesty. Nutností je také řádné omytí rukou mýdlem a dezinfekcí. Následně je vhodné provést lubrikaci například pomocí přípravku Kerolan sprey. Nemáte-li tento přípravek, je třeba si ruku alespoň namočit čistou teplou vodou.

Jak poznám, že v děloze už není žádné mládě?

Po porodu jednoho mláděte se může stát, že se matka začne věnovat novorozenému mláděti a přestane tlačit. Pokud má v děloze další plody, tak se během 10 – 60 minut vrátí tlačení a porod pokračuje. Jestli má dělohu prázdnou, tak se kontrakce nevrátí a začne vypuzovat placentu.

Pokud ale předpokládáme, že v děloze jsou ještě další mláďata a matka do hodiny nezačne opět tlačit, tak je třeba sáhnout do porodních cest a zjistit, kde je problém.

3. Fáze vypuzení placenty

Po porodu mláďat dochází k vyloučení placenty neboli lůžka z těla ven. Utlumí se porodní bolesti, ale přetrvávají stahy dělohy. Placenta se odlučuje od dělohy postupně, proto by mělo dojít k vyloučení do 3 – 4 hodin po porodu. Hraniční čas, do kterého by měly všechny obaly odejít, je 8 -12 hodin. U zvířat, která mají více plodů, není možné zcela rozdělit fázi vypuzení plodu a fázi vypuzení placenty. Protože placenta může odcházet mezi jednotlivými mláďaty nebo až na konci celého porodu.

Je třeba pečlivě dohlédnout na to, aby byla placenta vyloučena. Protože v případě dlouhodobého zadržení lůžka mohou nastat zdravotní komplikace.  

Je důležité se vyvarovat manuálnímu tahání placenty, jako podporu jejího uvolnění. Příliš silným zátahem se může natrhnout nebo začít krvácet. Zvýšíme tak riziko jejího zadržení v děloze.

Mám nechat matku placentu sežrat, nebo ji mám včas odklidit?

Záleží na chování matky. Jestli se rozhodne placentu ihned po vyloučení sežrat, tak by neměl být problém. Pokud ale o placentu nejeví zájem, tak je vhodné ji odklidit. Protože po pozření znečištěné hnilobné placenty hrozí zdravotní komplikace. Ale není vyloučeno, že ke komplikaci nedojde i při sežrání placenty nezávadné. Proto je vždy lepší placentu pro jistotu odklízet.